گیربکس چیست؟

یک عملیات بسیار جالب ماشین شما انتقال نیرو از موتور به چرخ است. یکی از عناصر مکانیکی ضروری در این فرآیند، گیربکس ماشین شما است.

با این حال، این عملکرد را از طریق سنگ زنی مداوم، چرخش و مبارزه با اصطکاک تکمیل می کند که باعث سایش و پارگی قابل توجهی می شود. بنابراین، می توانید با چندین مشکل اجتناب ناپذیر گیربکس مواجه شوید.

گیربکس چیست؟

گیربکس یک واحد مکانیکی است که شامل یک سری دنده یکپارچه در یک محفظه است. برای انتقال انرژی یا نیرو از یک ابزار به ابزار دیگر استفاده می شود. علاوه بر این، سرعت و گشتاور بین دستگاه های محرک مانند بار و موتور را تنظیم می کند.

لیست مشکلات رایج گیربکس خودرو، دلایل و راه حل های آنها

اکنون که با تعریف آن آشنا شدید، برخی از مشکلات مهم گیربکس خودرو را به شرح زیر بررسی کنید:

 1. شتاب یا پاسخ ناکافی دریچه گاز

اگر در گیربکس دستی کمی تاخیر در شتاب خودرو خود مشاهده کنید، در پاسخ دریچه گاز مشکلی وجود دارد. در برخی از موارد گیربکس اتوماتیک، این تاخیر می تواند مکرر و طولانی تر باشد. با این وجود، اگر بعد از تعویض دنده هنگام افزایش گشتاور، متوجه تغییری در سرعت خودروی خود نشوید، هشدار دهنده است.

دلایل

 • کلاچ معیوب
 • بشقاب های خسته
 • فنرهای کلاچ فرسوده
 • سیلندر اصلی خراب
 • وجود هوا در مجرای سیال

راه حل

گاهی اوقات ممکن است چندین قسمت ذکر شده در بالا آسیب ببینند و باعث اختلال در عملکرد این گیربکس شوند. در چنین شرایطی، جایگزینی آن واحدها می تواند تنها راه حل باشد. با این حال، در مورد هوا در دستگاه، به سادگی تخلیه کانال مایع می تواند مشکل را حل کند.

 1. ریختن مایع گیربکس زیر ماشین شما

یک گیربکس خودرو برای روانکاری آن برای مکانیزم چرخش بهتر به مایع انتقال نیاز دارد. با این حال، اگر متوجه تجمع مایع در زیر ماشین خود شدید، باید بررسی کنید که آیا مایع گیربکس است یا خیر. این مایع به راحتی قابل شناسایی است زیرا دارای رنگ نارنجی روشن است.

دلایل

 • سطح روغن بیش از حد بالا در محفظه
 • مهر و موم یا واشر روغن به اشتباه نصب شده یا آسیب دیده است
 • ترک در بدنه دنده
 • مهره یا پیچ و مهره شل
 • پلاگین پرکننده یا تخلیه شل

راه حل

مهم است که خودروی خود را برای بررسی سطح روغن ببرید و کاسه نمد روغن یا سیال روغن آسیب دیده را تعویض کنید. با این حال، اگر این مشکل را خیلی دیر تشخیص دهید، فقط تعویض مهر و موم شکسته کافی نخواهد بود. اجزای گیربکس شما ممکن است آسیب بیشتری ببینند که هزینه تعمیر آن برای شما سنگین خواهد بود.

 1. صدای ساییدن و وزوز در هنگام تعویض دنده

یکی از رایج ترین مشکلات گیربکس لرزش و ساییدگی ماشین شما در هنگام تعویض دنده است. در مواردی، ممکن است به وضوح متوجه لرزش خودرو همراه با احساس وزوز شوید.

دلایل

 • یاتاقان چرخ عقب خشک روی شفت اصلی
 • سرعت سنج آسیب دیده دنده ها را به حرکت در می آورد
 • روغن کاری ناکافی
 • یاتاقان ها و شفت فرسوده
 • پس زدن بیش از حد در یک قطار دنده

راه حل

اگر با فشار دادن کامل پدال کلاچ یا برداشتن پای خود متوجه این مشکل شدید، جایگزینی فوری را انتخاب کنید.

 1. مشکل در تعویض دنده

اگر مشکل قابل توجهی در تعویض دنده دارید، احتمالاً با مشکل قابل توجهی روبرو شده اید. به سادگی ممکن است احساس کنید که دنده ماشین شما کار نمی کند یا کاملاً گیر کرده است.

دلایل

 • اتصال کلاچ معیوب یا آسیب دیده
 • فنر قفل شیفتر بیش از حد سخت
 • شیارهای شفت اصلی تحریف شده
 • خطای همگام سازی در گیربکس اتوماتیک
 • دندانه های دنده کوبیده

راه حل

شما باید فوراً وسیله نقلیه خود را به مرکز خدمات ببرید تا واحدهای آسیب دیده آن را تعمیر یا تعویض کنید.

 1. لغزش چرخ دنده ها

اگر خودروی شما با وجود دستی بودن با اعمال شما هماهنگ نیست، یکی از رایج ترین مشکلات گیربکس است. ممکن است متوجه شوید که وسیله نقلیه شما پس از تعویض دنده به دنده قبلی خود برمی گردد. به آن لغزش دنده می گویند. در بیشتر موارد، دنده به یک دنده پایین تر یا خنثی می افتد که می تواند هنگام مانور دادن ماشین شما خطرناک باشد.

دلایل

 • چنگال دنده یا فنر قفل آسیب دیده یا شکسته
 • مش دنده ناکافی
 • چرخ دنده خسته، نگهدارنده یاتاقان یا بوش
 • تراز گیربکس و موتور معیوب است
 • فاصله بیش از حد بین دندانه های چرخ دنده در مش
 • مایع انتقال ناکافی

راه حل

بسیار مهم است که خودروی خود را پس از تشخیص هر گونه آسیب، به مرکز خدمات ببرید تا این قطعات را تعمیر کنند. در بیشتر موارد، این قطعات در صورت آسیب دیدن، باید در اسرع وقت قبل از اقدام به مانور تعویض شوند.

 1. بوی سوزش

اگر در حین رانندگی با ماشین خود بوی سوختگی احساس کردید، ممکن است از گیربکس شما منشا بگیرد. با این حال، باید توجه داشته باشید که آیا با تعویض دنده معیوب همراه است، زیرا می تواند ناشی از سایر ایرادات در گیربکس شما باشد.

دلایل

 • گرم شدن بیش از حد مایع انتقال
 • سطح سیال کم در محفظه
 • استفاده نامناسب از مایعات

راه حل

اولین و مهمترین اقدام شما باید استفاده از مایع انتقال مناسب در چنین مشکلی باشد. علاوه بر این، با سرد شدن و روانکاری اجزای گیربکس، باید فوراً آن را پر کنید.

 1. فیلتر متراکم

فیلتر یک نقش اساسی در تمیز نگه داشتن مایع گیربکس برای اطمینان از روانکاری و جلوگیری از اصطکاک در هنگام تعویض دنده است. بنابراین، اگر فیلتر با ناخالصی مسدود شود، تمیز نگه داشتن روغن سخت می شود.

دلیل 

 • عدم تغییر یا تعویض فیلتر برای مدت طولانی

راه حل

در بیشتر موارد، تعویض فیلتر می تواند چندین مشکل گیربکس را به طور همزمان حل کند. علاوه بر این، این یکی از اساسی ترین خدمات گیربکس اتوماتیک در اکثر مراکز خودرو است. آنها همچنین شما را در مورد اینکه هر چند وقت یکبار فیلتر را عوض می کنید آشنا می کنند.

چگونه از مشکلات گیربکس جلوگیری کنیم؟

بنابراین، اکنون باید بدانید که چگونه یک گیربکس را تعمیر کنید و چرا این مشکلات رخ می دهد. با این حال، قبل از اینکه گیربکس خودروی شما به خطر آسیب برسد، می توانید چندین اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. در زیر برخی از این اقدامات احتیاطی آورده شده است:

 • سطح مایع گیربکس خود را به طور مرتب بررسی کنید تا مطمئن شوید که ناکافی نیست.
 • ماشین خود را گرم کنید تا مایع از تمام قسمت های جعبه دنده عبور کند و برای رانندگی آماده شوید.
 • هرگز گیربکس وسیله نقلیه خود را بیش از حد گرم نکنید زیرا باعث بروز مشکلاتی مانند دنده آسیب دیده یا ترک خورده، شکستگی مهر و موم، یاتاقان معیوب و غیره می شود.
 • علاوه بر این، همیشه مراقب تعویض صحیح دنده ها باشید تا مطمئن شوید که گیربکس به درستی کار می کند.
 • برای جلوگیری از ساییدگی و پارگی ناخواسته، از ترمز دستی ماشین خود برای پارک وسیله نقلیه خود استفاده کنید.
 • بارگذاری بیش از حد خودرو ممکن است نادیده گرفته شود، اما برای جلوگیری از آسیب به گیربکس شما بسیار مهم است.
 • در نهایت، خودروی خود را برای سرویس های منظم و بررسی سالانه گیربکس پیشرانه ببرید.

مشکلات گیربکس: نشانه های خرابی گیربکس چیست؟

علائم کلیدی خرابی گیربکس وجود دارد که باید مراقب آنها باشید – در اینجا 10 نشانه وجود دارد که چگونه می توان تشخیص داد که گیربکس آسیب دیده است.

 

نشت مایع

مایع گیربکس اتوماتیک (ATF) در گیربکس های اتوماتیک وجود دارد تا به کاهش اصطکاک و در نتیجه گرمای بیش از حد کمک کند. اگر این مایع شروع به نشت کند، ممکن است مشکل جدی روی دستان خود داشته باشید.

در واقع، از دست دادن ATF یک دلیل بسیار رایج برای خرابی گیربکس اتوماتیک است.

نشتی ATF ممکن است منجر به جمع شدن مایع قرمز روشن در زیر وسیله نقلیه شما شود. با این حال، اگر مایع در گیربکس به دلیل اصطکاک سوخته باشد، ممکن است قهوه ای یا سیاه باشد – در این صورت احتمالاً تعمیر اساسی گیربکس شما لازم است.

 

چراغ موتور را بررسی کنید

در حالی که چراغ چک موتور می تواند مشکلات مختلفی را نشان دهد، ممکن است به این معنی باشد که شما ایراد گیربکس دارید.

وسوسه نشوید که این هشدار را نادیده بگیرید. ماشین شما دارای سنسورهای زیادی است که برای تشخیص دقیق مشکلات طراحی شده اند – امیدوارم قبل از جدی شدن آنها.

سطح مایع خنک کننده و گیربکس خود را بررسی کنید یا وسیله نقلیه خود را نزد مکانیک ببرید تا برای هر گونه مشکل گیربکس یا سایر مشکلات احتمالی بررسی شود.

 

پاسخ ضعیف گیربکس ماشین شما

اگر در تعویض دنده ها مشکل دارید، ممکن است وسیله نقلیه شما گیربکس معیوب داشته باشد.

هر نشانه ای از تردید – یا امتناع کامل – از تعویض دنده ممکن است نشان دهد که گیربکس شما ممکن است ایراد داشته باشد. این علائم ممکن است نشانه مشکلات الکتریکی، هیدرولیکی یا مکانیکی گیربکس شما باشد.

اگر گیربکس آسیب دیده باشد، در یک دفترچه راهنما، ممکن است متوجه قطع ارتباط بین تعویض دنده و افزایش واقعی دور موتور شوید. همچنین ممکن است خودرو کندتر از آنچه دورهای بالاتر نشان می دهد شتاب بگیرد.

 

صداهای غیر معمول

صداهای غیرمعمول نیز می تواند نشانه ای از آسیب دیدن گیربکس شما باشد.

اگر گیربکس خود شروع به تولید صدایی کند که قبلاً نشنیده اید، یا اگر صدای جیر جیر، ناله، زمزمه یا وزوز را بشنوید، ممکن است با مشکل مواجه شوید.

گیربکس شما از صدها قطعه متحرک تشکیل شده است. برای مثال، اگر فقط یک بلبرینگ معیوب باشد، ممکن است چنین صداهای غیرمنتظره ای ایجاد شود.

علائم خرابی بلبرینگ گیربکس در گیربکس های دستی تمایل به “قطع” دارند در حالی که اتوماتیک ها اغلب زمزمه یا وزوز می کنند.

مراقب باشید که چنین صداهایی ممکن است ناشی از مشکلات اگزوز، محور محرک یا موتور باشد و ممکن است به این معنی نباشد که گیربکس شما معیوب است – اما در هر صورت، مهم است که وسیله نقلیه را توسط یک مکانیک مورد اعتماد بررسی کنید.

 

تکان دادن، تکان دادن یا ساییدن

در خودرویی که دارای علائم خرابی یاتاقان گیربکس است، ممکن است هنگام پشت فرمان، لرزش، تکان خوردن یا ساییدگی را تجربه کنید.

مشکلات گیربکس اتوماتیک اغلب شامل تردید، لیز خوردن یا لرزش در هنگام تعویض دنده است. هنگام بروز خطای گیربکس، دست‌نوشته‌ها به احتمال زیاد «خراش» می‌شوند.

پایه‌های موتور و گیربکس اغلب منشأ تکان‌ها و تکان خوردن‌ها هستند.

 

بوی سوزش

اگر متوجه بوی سوختگی لاستیک مانند همراه با نشت مایع شدید، ممکن است مشکل انتقال داشته باشید. ممکن است دود نیز مشاهده کنید.

مایع سوخته به این معنی است که گیربکس شما روغن کاری مورد نیاز خود را دریافت نمی کند.

این علائم ممکن است نشان دهد که انتقال شما به پایان عمر خود نزدیک شده است.

اگر نشتی وجود نداشته باشد، چنین بویی ممکن است ناشی از سوزاندن لجن یا زباله باشد.

امتناع از تعویض دنده

دلایل متعددی وجود دارد که ماشین شما دنده را عوض نمی کند، از جمله مایع گیربکس نادرست، گرفتگی فیلتر، سنسورهای معیوب و خرابی شیر برقی.

در صورت امتناع از تعویض دنده، مهم است که وسیله نقلیه خود را توسط یک متخصص چک کنید.

 

لرزش در حالت خنثی

اگر گیربکس شما در حالت خنثی لرزید یا ضربه خورد، ممکن است نیاز به تعویض مایع گیربکس داشته باشید. اما ممکن است چیز جدی تری را نیز مطرح کند.

در هر صورت، بهتر است آن را توسط یک مکانیک آموزش دیده بررسی کنید.

 

لغزش دنده

علامت بد گیربکس، سر خوردن دنده هرگز نشانه خوبی نیست و ممکن است شما، سرنشینان، سایر رانندگان یا حتی عابران پیاده را در معرض خطر قرار دهد. ممکن است برای جلوگیری از برخورد به ترمز یا شتاب ناگهانی نیاز باشد.

بسیاری از خودروهای مدرن دارای یک “حالت لنگی” یا “حالت ایمن” هستند که مانع از پیش‌فرض رانندگان با گیربکس آسیب‌دیده با استفاده از یک دنده می‌شود.

لغزش دنده به این معنی است که باید فوراً به مکانیک مراجعه کنید.

 

کلاچ کشیدن (دفترچه راهنمای کاربر)

هنگامی که دیسک کلاچ و فلایویل در هنگام فشردن پدال کلاچ باز نمی شوند، کلاچ کششی اتفاق می افتد.

همچنین ممکن است دفترچه های راهنما از دنده فعلی خارج شوند – و صدای ساییدن ممکن است شنیده شود.

 

تعویض گیربکس شما

هنگامی که به دنبال خرید گیربکس برای جایگزینی گیربکس قدیمی خود هستید، مهم است که شماره قطعات را مطابقت دهید تا مطمئن شوید که گیربکس مناسب برای خودروی شما است.

 

انواع مختلف انتقال

امروزه بیش از 200 نوع انتقال در جاده ها وجود دارد. برخی از خودروسازان حتی انواع یا طرح‌های گیربکس را در مدل‌های مختلف خودرو از سال به سال تغییر می‌دهند، در حالی که برخی از مدل‌های خودرو ممکن است سه یا چهار نوع بر اساس اندازه موتور داشته باشند.

 

چگونه بفهمم گیربکس ماشین من چیست؟

کد گیربکس معمولاً کدی با ترکیبی از اعداد و حروف است. برخی از خودروسازان کد را در کتابچه راهنمای مالک قرار می دهند.

یا کد گیربکس را می توان روی گیربکس پیدا کرد. محل کد گیربکس بستگی به سازنده خودرو دارد، اما یا در جعبه دنده مهر می شود یا روی برچسب روی گیربکس.

 

علت شکستگی گیربکس چیست؟

گیربکس هر وسیله نقلیه نیروی محرکه ای است که ما را با خیال راحت و با سرعت مناسب به جاده می رساند. بدون گیربکس، ما به جایی نخواهیم رسید و بنابراین بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنیم که همیشه در بهترین حالت برای بهبود ایمنی کلی در هنگام رانندگی هستیم. با این حال، حتی زمانی که فکر می کنیم از خودروهای خود مراقبت می کنیم، گیربکس های ما همچنان ممکن است خراب شوند – سوال این است که چه چیزی باعث این خرابی ها می شود؟ در حالی که احتمالات بی پایان است، ما برخی از رایج ترین علل مشکلات گیربکس را در زیر گردآوری کرده ایم.

عادات بد رانندگی

همه ما عادت‌های بد رانندگی داریم، چه این عادت‌ها پس از یادگیری رانندگی هرگز از بین نرفتند، یا در طول زمان ایجاد شده‌اند، اما برخی از این عادات بد می‌توانند برای موتور شما مضرتر از دیگران باشند. در بسیاری از موارد، حتی ممکن است متوجه نباشید که یک عادت رانندگی خاص یک عادت بد است یا می تواند بر سلامت گیربکس شما تأثیر بگذارد. برخی از عادات رایجی که می توانند باعث آسیب شوند عبارتند از:

 • فشار دادن کمی کلاچ سعی کنید و از رانندگی با پای خود روی کلاچ خودداری کنید – زمانی که پای شما حتی فشار کمی به پدال کلاچ وارد می کند، این امر می تواند با ایجاد سایش، سوزش و موارد دیگر به کلاچ آسیب برساند.
 • دست خود را روی دسته دنده قرار دهید – بسیاری از رانندگان می توانند همراه با دستی که روی دسته دنده قرار دارد حرکت کنند، اما این می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای دوشاخه انتخابگر شود. فشار دائمی روی دسته دنده و در نتیجه دوشاخه انتخابگر می تواند در طول زمان باعث سایش شود و در آینده منجر به خرابی شود.
 • تنبلی با تعویض دنده – وقتی با سرعتی بین 20 تا 40 مایل در ساعت رانندگی می کنید، با تغییر دنده ها متناسب با سرعت، به راحتی می توانید تنبل شوید. به عنوان مثال، در سفر به محل کار، می توانید به طور منظم بین 30 تا 40 حرکت کنید و با دنده چهارم بنشینید، که در دراز مدت می تواند مشکلاتی ایجاد کند. برای جلوگیری از ساییدگی و پارگی، برای تغییر به دنده بهینه وقت بگذارید.
 • استراحت بر روی کلاچ – استراحت بر روی کلاچ در چراغ راهنمایی می تواند به دلیل فشار نشستن طولانی مدت باعث فرسودگی قطعات شود. به جای آن از ترمز دستی برای جلوگیری از سایش و افزایش عمر گیربکس خود استفاده کنید.

عدم مراقبت

به‌عنوان مالک خودرو، وظیفه ما این است که از وسایل نقلیه خود مراقبت کنیم، خواه این بررسی سریع خانه باشد یا یک سرویس کامل گاراژ برای حفظ وضعیت عالی. بدون مراقبت مناسب، مشکلات مربوط به گیربکس می تواند مورد توجه یا کنترل قرار نگیرد و در آینده منجر به شکستگی و آسیب کامل شود.

به عنوان مثال، کیفیت نامناسب روغن می تواند باعث گرفتگی و گرفتگی لوله ها و لوله ها شود و کیفیت درایو را کاهش دهد و در برخی موارد باعث داغ شدن بیش از حد موتور و در نتیجه آسیب دیدن گیربکس شود. بررسی منظم روغن، پر نگه داشتن مایع خنک‌کننده موتور و اطمینان از اینکه نه تنها گیربکس، بلکه کل خودرو را به طور منظم بررسی می‌کنید، می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات احتمالی را قبل از اینکه آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کنند، برطرف کنید.

تولید ضعیف

صحبت های زیادی در مورد قابلیت اطمینان در صنعت خودروسازی وجود دارد و به درستی نیز چنین است. برخی از خودروسازان خودروهای قابل اعتمادتری نسبت به سایرین تولید می کنند و بسیاری از این موارد به کیفیت موتور و گیربکس باز می گردد. به گزارش چه ماشینی؟ لکسوس ، تویوتا ، سوزوکی ، تسلا، سوبارو و کیا با هیوندای ، مینی ، اشکودا و هوندا ، برخی از برندهای برتر برای قابلیت اطمینان در خودروهای تا پنج سال هستند.درست پشت سر. در حالی که عادات رانندگی نقش مهمی در این امر ایفا می کند، تولید می تواند روی مدت زمان کارکرد گیربکس شما و اینکه چند وقت یکبار باید واقعاً آن را تعمیر و بررسی کنید، تأثیر بگذارد.

روغن موتور اشتباه

همانطور که قبلا ذکر شد، روغن موتور بی کیفیت می تواند باعث ایجاد مشکل در گیربکس شما شود، اما مهمتر از آن، نوع نامناسب روغن می تواند همان اثرات مضر را داشته باشد. هر وسیله نقلیه به دلایل مختلف نوع روغن خاصی را نشان می دهد – برای مثال خودروهای با عملکرد بالا به روغن با عملکرد بالا نیاز دارند، در حالی که روغن های مصنوعی فقط برای مدل های خاصی مناسب هستند. به‌ویژه خودروهای اروپایی نیز می‌توانند به افزودنی‌های خاصی نیاز داشته باشند، به همین دلیل بسیار مهم است که مطمئن شوید همیشه روغن مناسبی را در خودروی خود قرار می‌دهید یا اینکه یک متخصص این کار را برای شما انجام دهد.

بدون روغن مناسب، موتور شما می تواند بیش از حد گرم شود، لجن در لوله ها جمع می شود و آسیب جدی می تواند رخ دهد که همیشه به راحتی قابل تعمیر نیست. تعمیرات پرهزینه است، بنابراین بهتر است بدون توجه به نوع روغن مناسب پایبند باشید.

 

در خاتمه می توان گفت که اکنون همه چیز را می دانید و باید از تمام مشکلات گیربکس به همراه راه حل آنها آگاه باشید. با این حال، مهمتر از همه، می توانید این اقدامات پیشگیرانه را دنبال کنید تا گیربکس خود را از آسیب های احتمالی و همچنین پول نجات دهید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالا بروید